Nowe MediaWiki – porównywanie postów   Leave a comment

Oto nadchodzi nowa funkcja MediaWiki – porównywanie stron. Porównywanie było możliwe wcześniej, ale jedynie za pomocą zmiany parametrów w URL. Teraz dostaliśmy do dyspozycji GUI, oto jak ono wygląda:

Zobaczyłem to pierwszy raz i poczułem się zagubiony. Na początku myślałem, że należy wypełnić wszystkie pola. Okazało się jednak, że wystarczy wypełnić jedną parę. Warto by było o tym napisać. No więc jedziemy z koksem – wpisuję dwie nazwy artykułów, klikam na „porównaj” i… nic. Okazało się, że jeśli jeden z artykułów nie istnieje, to po prostu strona się przeładuje i nie wyświetli żadnego komunikatu błędu. Wpisuję tym razem dwa istniejące artykuły – zaskoczyło. Wyświetliło się porównanie dwóch najnowszych wersji. Kolejne problemy zaczynają się pojawiać w momencie gdy użytkownik chce porównać dwie wersje, które nie są najnowsze. Trzeba wpisać „jakieś wersje”. Myślę, że nawet obeznany na Wikipedii użytkownik nie będzie wiedział, że wersję można wyciągnąć z adresu strony, z parametru oldid. Nawet nie jest napisane co to jest ta „wersja” – jakaś data albo coś innego? Może jest jakiś inny sposób na wyciągnięcie z MediaWiki numeru danej wersji? Nie wiem, wiem tylko, że ciężko się tym posługiwać. Po moich kilku latach na Wikipedii sam zgłupiałem widząc tę stronę. Fakt, nowicjusze pewnie z tego nie skorzystają, ale tworzenie funkcji, która przez poziom trudności jest dostępna tylko dla najbardziej „technicznych” użytkowników mija się z celem.

Mamy trudne zasady, które zniechęcają użytkowników. MediaWiki najprostsze nie jest, ale generalnie było user-friendly. Z czasem, jak widać, to także się zmieniło. Głowimy się jak przyciągnąć ludzi, wymyślamy różne teorie, jak np. pęknięcie bańki Web 2.0 czy czarny PR Wikipedii w mediach. Sprawa jest prostsza – ludzie chcą pomagać, ale przy tym chcą zrobić to bez nauki coraz trudniejszego oprogramowania i tysiąca zasad. Z oprogramowaniem nic nie zrobimy, możemy wpływać jedynie na developerów. Z problemem nieprzejrzystości zasad można się łatwo uporać, ale o tym innym razem.

Reklamy

Posted 8 Lu. 2011 by Herr Kriss in MediaWiki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: