Smoki.JPG – witam!   Leave a comment

Witam na moim blogu. Jestem Herr Kriss, użytkownik Wiki od roku 2005. Przez ten czas zostałem adminem polskiej Wikipedii, potem zostałem adminem na Wikimedia Commons. Póki to pierwsze wymagało wysiłku, to na drugie wystarczyło mieć dobry sposób i przy małym wysiłku dostawało się „guziki” bez problemu. W ten sposób udało mi się przepchnąć parę osób, które uważałem za godnych zaufania. Niestety RFA (request for adminship) stało się bardziej wymagającym miejscem i sposób już nie działa.

Jakiś czas później wynikła kłótnia przy próbie usunięcia artykułów po śląsku w przestrzeni Wikipedia (albo przestrzeń użytkownika?) i jako wyjście zaproponowałem utworzenie śląskiej Wikipedii. Zaczęło się od prośby na Wikimedia Meta (w tłumaczeniu prośby na angielski pomagał mi Wpedzich, jak zresztą w całym procesie tworzenia szl.wikipedia), potem ostre tłumaczenie MediaWiki, które było obowiązkowe (razem z Lajsikonikiem zrobiliśmy to w rekordowy czas, z tego co mówili nam developerzy), pierwsze artykuły w Inkubatorze, czyli miejscu gdzie „wykulwają” się projekty Wikimedia, a na koniec ostateczna decyzja. Tak więc pomysł był mój (chociaż tak się złożyło, że w logach tego nie ma), ale szl.wikipedia by nie powstała dzięki uporowi Lajsikonika (który zrobił znakomitą większość merytorycznej roboty i załatwił, żeby w ogóle ta wersja Wikipedii mogła zaistnieć) i wielkiej pomocy Wpedzicha. Pomagało też wiele innych osób, jak ktoś pamięta kto, to niech przypomni 😉

Praktycznie od początku mojego pobytu na Wikipedii przesiadywałem na kanale IRC #wikipedia-pl, gdzie zaczynałem od bycia zwykłym użytkownikiem, potem zostałem operatorem kanału, a na końcu dostałem wszystkie flagi, jakie można było mieć.

Miałem jeszcze kilka uprawnień na małych projektach, ale to nic znaczącego, żeby tu opisywać.

Niestety na Wikipedii atmosfera gęstniała, sam też zacząłem cierpieć z powodu moich problemów i nie chciałem przelewać tego na Wikipedię, więc oddałem uprawnienia. Już wtedy mało co robiłem na Wikipedii, niewiele później pod wpływem impulsu (co nie znaczy, że tego żałuję) rzuciłem wszelkie projekty i odszedłem z kanału #wikipedia-pl.

Po pewnym czasie (może miesiąc?) wróciłem na kanał i powoli zacząłem ponownie edytować projekty Wikimedia, z wyłączeniem polskiej wersji. Od odejścia tak naprawdę nie przestałem odwiedzać Wikipedii. Kilkanaście razy w tygodniu odwiedzam ulubione strony, patrzę na obserwowane, ale nic nie edytuję. Pacynki nie mam, bo nie odszedłem po to, żeby dalej edytować.

Nachodzą mnie często przemyślenia na temat Wiki, więc postanowiłem opisać część moich pomysłów i uwag. Jako tytuł wybrałem mem Wikipedii – chociaż mało popularny, to szczególnie mi się podoba. Smoki.JPG to tytuł grafiki z Wikimedia Commons:

Te niepozorne „smoki” okazały się dumą Wikimedia Commons. Cudem ocalone z rzezi plików tego użytkownika stały się obiektem podziwu.

Może będzie kontrowersyjnie, pewnie trochę ciekawostek też się znajdzie. Po prostu spojrzenie użytkownika, który zna Wiki od środka. Postaram się nie zrobić kolejnej nudnej papki, jak to bywa w blogach o Wiki.

Reklamy

Posted 8 Lu. 2011 by Herr Kriss in Wikimedia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: