Pomocna zmiana na kanale #wikipedia-pl   2 Komentarze

Włączyłem obsługę kolorów na kanale #wikipedia-pl. Myślę, że to pomocna funkcja, jednak w razie nadużywania jej, można ją w każdej chwili wyłączyć. Potrzebne są jedynie prawa operatora kanału. Poza tym porządne klienty IRC (np. mIRC, XChat) pozwalają na wyłączenie formatowania tekstu po swojej stronie. Wyjątkowo proszę o przeczytanie notki do samego końca. Znajdzie się tu sporo przydatnych informacji.

Na początek krótki rys historyczny. Wiele lat temu IRC trafił pod strzechy. Serwery zaczęły odwiedzać osoby, które zazwyczaj siedziały na czatach wielkich portali. Każdy kto był na takich czatach, widział uderzające z każdej strony kolory i emotikony. Coraz prostsze klienty IRC pozwalały na ustawienie domyślnego koloru wiadomości. Nie było to zbyt mile widziane, więc poważniejsze kanały IRC na Freenode ustawiały tryb +c. Polegał on na usuwaniu informacji o kolorach i stylizowaniu tekstu (podkreślenie, pogrubienie i pochylenie). Postanowiłem podjąć samodzielną i odważną decyzję i usunąłem ten tryb. Co to znaczy i w czym to pomaga?

Zdaje się, że kolorowy atak na IRC-a przeszedł do historii. Większość kanałów IRC serwisów Wikimedia zezwala na ich użycie. Jednak gdy ktoś będzie używał kolorów w nachalny sposób, to można danego użytkownika poinformować o istocie formatowania tekstu. Kolory pomagają w wyróżnieniu danego fragmentu. Przykładowo użytkownik chcący wskazać konkretny fragment tekstu mógł napisać:
[18:52:22] <WikiProblem> "Powierzchnia zwierciadła wody wg. różnych źródeł wynosi od 27,5 ha[2] do 29,0 ha."

Teraz można wyraźnie zaznaczyć:
[18:52:22] <WikiProblem> "Powierzchnia zwierciadła wody wg. różnych źródeł wynosi od 27,5 ha[2] do 29,0 ha."

Niby drobna rzecz, ale zaraz przykuwa oko i łatwiej jest znaleźć błędny fragment bez tłumaczenia jego położenia. Można też użyć formatowania w celu podkreślenia danego słowa. Zamiast pseudopodkreślenia:
[11:00:00] <PyWikipedia> Oświadczam, że _nie jestem_ botem!

Można napisać:
[11:00:00] <PyWikipedia> Oświadczam, że nie jestem botem!

Dopóki formatowanie tekstu będzie wykorzystywane w konkretnych celach, będzie to bardzo pomocna funkcja. Gdy kanał zaświeci feerią kolorów, to formatowanie straci swój cel, czyli skuteczne wyróżnienie fragmentu. Stosujmy to tylko tam gdzie jest to niezbędne. Kolorowy tekst powinien zostać ograniczony do minimum. Lepiej już zastosować (oczywiście też gdy ma to jakiś cel, a nie zwrócenie na siebie uwagi) np. pogrubienie. To nie jest ładne:
[14:25:37] <Wandal> POMOCY!!! DOSTAŁEM BANA!

Myślę jednak, że takie sytuacje będą rzadkością, o ile w ogóle wystąpią. W razie konieczności polecam poinformować użytkownika o tym, że formatowanie stosujemy tylko gdy to potrzebne. W razie ignorowania próśb, operatorzy mają kilka przydatnych funkcji. Jednak lepiej obejść się bez banowania. Można też dać link do tej notki. W krytycznym przypadku można wyłączyć kolory, jednak róbmy to tymczasowo, na krótki okres. Służy do tego komenda
/mode #wikipedia-pl +c

Włączyć kolory można przez odwrócenie trybu, czyli
/mode #wikipedia-pl -c

Nawet jeśli na początku użytkownicy będą się bawić, to szybko im przejdzie. Najwyżej można ukarać użytkownika, a nie cały kanał pozbawiając go tej przydatnej rzeczy. Pewnie niektóre osoby będą sobie chciały przetestować jak działa formatowanie w praktyce. Nie ma z tym problemu. Można utworzyć sobie własny kanał (przez komendę /join #nieistniejacy_kanal) lub po prostu wejść na kanał #test – zsotał on stworzony m.in. do takich celów.

No dobrze, ale jak coś pokolorować w kliencie IRC? Odsyłam do pomocy Waszego oprogramowania. Sporo klientów powinno obsługiwać skrót CTRL+K do wstawienia kolorów, CTRL+B do pogrubienia i CTRL+U do podkreślenia. Wybrane formatowanie będzie stosowane do końca wiadomości. Można je wyłączyć wcześniej przez powtórne naciśnięcie skrótu. Przykładowo wpisanie
to jest [CTRL+B]pogrubienie[CTRL+B], a tu już nie

Da nam
to jest pogrubienie, a tu już nie

Tak więc proszę o używanie tego z głową. Powtórzę to – w większości przypadków nie ma potrzeby formatowania wiadomości. Używajmy tego jak najrzadziej. Kolorów najlepiej wcale nie używać, a jak już to oszczędnie. Myślę, że pokolorowanie może się przydać do bardzo ważnego ogłoszenia dla użytkowników, np. „Jimbo Wales okazał się być agentem-kosmitą z zadaniem zebrania całości ludzkiej wiedzy”. Zresztą „w praniu” wyjdzie kiedy to się przydaje.

Dziękuję za uwagę i miłego IRC-owania!

Reklamy

Posted 27 Lip. 2011 by Herr Kriss in Kanał IRC

2 responses to “Pomocna zmiana na kanale #wikipedia-pl

Subscribe to comments with RSS.

  1. Piotr Gackowski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: