Memy internetowe na Wikimedia Commons   Leave a comment

Tym razem krótka i luźna notka. Jednym z pierwszych postów był mem Wikimedia Commons – The Rock That Rocks. A czy Wikimedia Commons ma w swoich zasobach memy internetowe na wolnej licencji? Oczywiście! Zaprezentuję kilka przykładów.

Istnieją memy graficzne, które muszą wyglądać podobnie do pierwowzoru, chyba że uda się uzyskać pozwolenie autora na opublikowanie na wolnej licencji. Jedną z tych podobnych grafik jest np. słynna sowa „O RLY?”:

O RLY owl

Cóż, nie do końca podobna i wygląda dość nieszczęśliwie. Ratuje nas za to The Biting Pear of Salamanca, znana również jako LOL WUT. Dość ciekawe przeniesienie grafiki na zdjęcie:

Niestety oryginalne grafiki rzadko są udostępniane na wolnej licencji. Po pierwsze mało który autor zgadza się na to, a po drugie bardzo ciężko dotrzeć do oryginalnego twórcy. Memy żyją własnym życiem i znalezienie autora to sporo pracy, która w większości przypadków idzie na marne. Jednak są i takie grafiki na Wikimedia Commons. Weźmy za przykład Awesome Face (znana też jako lolface):

Awesome face

Są także memy, które opierają się na jakimś powiedzeniu, mają konkretny design itd. Takich memowych grafik jest oczywiście więcej, bo nie trzeba naśladować czy szukać oryginalnego autora. Potrzebna jest za to kreatywność. Jednym ze starszych memów internetowych jest All your base are belong to us:

All your base are belong to us

Można też trafić na polityczny mem z wyborów prezydenckich w USA:Dope

Oczywiście nie mogło zabraknąć lolcatów:

LOL rollback

Tak więc Wikimedia Commons to nie smutny projekt. Można się dobrze bawić przeglądając zasoby serwisu. Na początek polecam pooglądać kategorie Lolcats (koniecznie z podkategorią Wikipedia lolcats!) i Internet memes. Wiele memów niestety jest nieskategoryzowanych albo są porozrzucane po różnych miejscach. Oczywiście na memach internetowych nie kończy się humor na wolnej licencji. Sporo do przejrzenia jest w kategorii Humor.

Tak więc miłej zabawy! A może Ty wzbogacisz zasoby projektu o mem na wolnej licencji?

Reklamy

Posted 31 Lip. 2011 by Herr Kriss in Wikimedia Commons

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: