Chwilowe problemy z Wikipedią, a liczba dotkniętych użytkowników   2 Komentarze

Dziś przed godziną 23 CEST nastąpił ciekawy (pseudo)downtime angielskiej Wikipedii. Jeden z nowych developerów popełnił błąd przy module MobileFrontend, w wyniku czego angielska Wikipedia wyświetlała każdemu wersję mobilną. Niestety nie było możliwości wrócenia do pełnej wersji. Oprócz programisty, zawiodła także komunikacja między nimi na serwerze IRC. Przez pewien czas pozornie nikt nie ruszał tego błędu, po czym okazało się, że trzech programistów jednocześnie to naprawiło. Cały problem zakończył się po 6 minutach.

Przy okazji przypomnę czemu nawet krótka przerwa w działaniu czy też oferowaniu pewnych funkcji jest szkodliwa. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z liczby odwiedzin Wikipedii. W tym miesiącu odwiedziny samej głównej strony to 3-5 mln dziennie. Średnio daje to ponad 16 tysięcy wejść na każde 6 minut. W dużym przybliżeniu tyle samo użytkowników zobaczy ten błąd. Doliczyć trzeba też wejścia na inne strony. Robi nam się z tego ogromna użytkowników dotkniętych błędem. Tym razem nie przeszkadzało to bardzo w uzyskaniu informacji, ale sporo ludzi było zdezorientowanych. Ja sam w pierwszym momencie pomyślałem o klonie Wikipedii, który się wyświetlił na wysokiej pozycji w wyszukiwarce, bo właśnie stamtąd wszedłem.

My nic nie poradzimy na błędy programistów. Za to wandalizm wiszący na popularnej stronie może być zauważony przez wielu użytkowników, co skutecznie niszczy nam opinię. Problem został wyeliminowany w dużej mierze przez wersje przejrzane, lecz wciąż istnieje. Najgorszy jest brak świadomości użytkowników co do skali zdarzenia. Proponuję, żeby wyświetlanie się wandalizmu nie liczyć w minutach czy godzinach, ale w liczbie użytkowników, który go zobaczyli. Czyli np. nie „tylko godzinkę”, ale „tysiąc dotkniętych użytkowników”. Trzeba pamiętać, że do obliczeń należy wziąć poprawkę pory dnia. Póki przy angielskiej Wikipedii występuje to w mniejszym stopniu (ludzie z różnych stref czasowych), to w polskiej rozłożenie wizyt w czasie jest bardzo nierównomiernie.

Jest jedna dobra strona całej sprawy. Sporo ludzi dowiedziało się, że istnieje coś takiego jak wersja mobilna 😉

PS: Pamiętacie jak strona główna została usunięta na moment? Tak więc już wiemy sobie, że to nie był poprostu „moment”.

Reklamy

Posted 10 Sier. 2011 by Herr Kriss in MediaWiki, Wikimedia, Wikipedia

2 responses to “Chwilowe problemy z Wikipedią, a liczba dotkniętych użytkowników

Subscribe to comments with RSS.

  1. „Ilości odwiedzin” – w tym kontekście z pewnością masz na myśli liczbę odwiedzin.

    Poza tym szczera prawda, panie kolego. 🙂

    a.m.

    aegis maelstrom

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: